(Видео) Руските министри избркани од салата за состаноци во Северна Кореја

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и придружбата на Путин кои го придружуваа за време на вчерашната посета на Северна Кореја беа брутално понижени. Морале да ја напуштат просторијата за преговори бидејќи влегле пред севернокорејскиот диктатор Ким Џонг Ун. Работите да бидат уште полоши, сето ова беше емитувано во живо на севернокорејската државна телевизија.

Руските министри Денис Мантуров, Виталиј Савелиев, Александар Новак, Андреј Белоусов, како и шефот на дипломатијата Сергеј Лавров влегле во салата каде што требало да се одржи средбата со диктаторот Ким Џонг Ун. Додека седеле, со нив зборувал севернокорејски функционер и извикал: „Стоп“.

Зошто тогаш влеговме, праша еден од луѓето од руската делегација.

– Ве покануваме на маса. Нашите лидери ќе ни се придружат наскоро, изјави претставникот на Северна Кореја, кој им нагласи дека протоколот мора да се почитува.

Ова видео стана вирално и масовно се споделува низ светот, особено во западните земји.

Русија и Северна Кореја вчера го потпишаа Договорот за сеопфатно стратешко партнерство.

Back to top button
Close