(Видео) Турски пратеник доживеа срцев удар додека говореше во парламентот


Турски пратеник вечерва доживеа срцев удар за време на парламентарна седница, среде говор за божествените казни за народот на Израел. Членот на партијата Фелисити (Саадет) Хасан Битмез падна покрај говорницата додека се обраќаше пред Големото собрание на турското национално собрание за време на расправата за буџетот.


Нема да избегате од Алаховиот гнев – рекол Битмез (54) неколку моменти пред да се онесвести и да ја удри главата на подот.

Неговите колеги веднаш скокнале да интервенираат и да му пружат лекарска помош. Според информациите, Битмез имал дијабетес.

Извештаите укажуваат дека доживеал срцев удар и е во критична состојба. Тој бил пренесен во локалната болница на носилки за брза помош.

Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа напиша на мрежата Х, поранешна Твитер, дека Битмез се „дезориентирал“ за време на неговиот говор. Тој им рече на новинарите дека Битмез моментално се лекува на одделот за интензивна нега на градската болница во Анкара, Билкент.

Претседателот на Саадет, Темел Карамолаоглу, изјави за новинарите дека здравјето на Битмез е сè уште загрозено и побара молитви за негово закрепнување, според турскиот весник „Дејли Сабах“.

Back to top button
Close