(Видео) Вашингтон! Напаѓачот отворил оган врз минувачите, во близина на нападот бил пронајден воен ареснал со оружје

Масовно пукање се случи во Вашингтон, четири лица се повредени, а напаѓачот се самоуби.
Напаѓачот кој се забарикадирал во висококатница, а потоа пукал во луѓето на улица извршил самоубиство, потврди полицијата.

Инцидент се случил во петокот во Вашингтон кога млад човек се забарикадирал и отворил оган врз минувачите во близина на елитното училиште на Едмунд Бурк. Полицијата потврди дека четири лица се ранети од истрели од огнено оружје, испукани од височина, а напаѓачот го загубил животот. Во моментов се смета дека дејствувал сам и нема активна истрага за други лица.

„Ова беше ситуација кога напаѓачот пука со снајпер. Неговата намера била да убие луѓе од нашата заедница. Имаше неколку автоматски пушки , многу муниција, троножец за тежок митралез Истражуваме дали има врска меѓу него и училиштето“, изјави Вашингтон. Началникот на полицијата Роберт Конти.

Наводно се работи за Роберт Спенсер (23) кој пишувал вознемирувачки пораки на социјалните мрежи и го пренесувал пукањето „во живо“, но полицијата засега не го соопштува идентитетот на убиецот

Back to top button
Close