Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

 Во Албанија продолжува сериозната состојба со Ковид-19, откако и во последното деноноќие е регистрана висока двоцифрена бројка на новозаразени и четворица починати, соопшти албанското Министерство за здравство и социјална заштита.

Од извршените 420 тестови, позитвен резултат е добиен кај 83 од нив, со што вкупната бројка се зголеми на 3.454 лица. Високите двоцифрени бројки се присутни во период од еден месец, но во последно време се намалува старосната граница на зарзените и се побројни се млади лица, се наведува во соопштението.

Во последните 24 часа излекувани се 65 граѓани или вкупно 1.946,  додека починале четворица со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 93. Во Албанија има 1.415 активни случаи.

Во Албанија чиј капацтет е до 500 тестови дневно, до сега се звршен 32.353 тестови, а поради се посериозната состојба со опасниот вирус треба да почне со работа нова лабораторија.

Комитетот на експерти за справување со пандемијата и предложи на Владата да се воведе задолжително носење заштитна маска и парична казна за непочитување на мерката, а се размислува да се врати полицскиот за време на викенд.

Back to top button
Close