Во Сан Антонио пронајдени 46 починати мигранти во камионска приколка

Вкупно 46 мигранти се пронајдени мртви во камионска приколка во Сан Антонио, Тексас, во еден од најсмртоносните инциденти до сега во трговијата со луѓе долж границата меѓу САД и Мексико.

Противпожарната служба на Сан Антонио соопшти дека уште 16 луѓе биле пронајдени во приколката и се пренесени во болница поради топлотен удар и исцрпеност, меѓу кои и четири малолетни лица.

По инцидентот три лица се во притвор.

Камион кој превезувал мигранти бил пронајден во близина на железничка пруга во оддалечена област на јужната периферија на градот. Температурата на воздухот во Сан Антонио, што се наоѓа на околу 250 километри од границата со Мексико, вчера изнесуваше 39,4 степени Целзиусови, со висока влажност.

По трагедијата, мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард на Твитер инцидентот го нарече „трагедија во Тексас“ и ја обвини политиката на американскиот претседател Џо Бајден, истакнувајќи оти тоа „ги покажува смртоносните последици од неговото одбивање да спроведе закон“.

На американско-мексиканската граница изминатите месеци регистрирани се рекорден број илегални премини, што предизвика критики за имиграциската политика на Бајден.

Back to top button
Close