Вредноста на биткоинот ги руши сите рекорди – криптовалутата накратко достигна 70.000 долари

Цената на биткоинот денеска накратко ја проби границата од 70.000 долари, достигнувајќи ново највисоко ниво на сите времиња, пренесува Ројтерс. Денешните вредности го соборија претходниот рекорд поставен во вторникот.

Рекорден резултат покажува дека Биткоинот никогаш нема да исчезне како платежно средство, изјави шефот на истражувањето на Galaxy Digital, Алекс Торн.

Тој изјави дека во текот на 15-те години од своето постоење, биткоинот доживеал четири големи падови на вредноста за 75 проценти или повеќе, но секогаш наоѓал сила да се врати на растот, пренесува CNBC.

Директорката за истражување на давателот на крипто податоци Каико, Клара Медали, рече дека новите записи претставуваат „важна психолошка пресвртница“ и докажуваат дека криптовалутите се „извонредно еластични“ и покрај големите тешкотии.

Back to top button
Close