Врховната рада тврди дека Русија украла 500.000 тони жито од Украина

Врховната рада ја обвини Русија дека украла повеќе од 500.000 тони жито од два окупирани украински региони.

Според украинскиот Парламент, руските сили ги присвоиле резервите со жито од црноморскиот пристаништен град Херсон и од градот Запорожје, југоисточна Украина.

– Се утврди дека втората армија во светот се лажговци, разбојници, силувачи и крадци, се наведува во твитот објавен од Врховната рада. ми/

russia stole more than 500.000 tons of Ukrainian grain from the temporarily occupied #Kherson and #Zaporizhzhia regions.

The “second” army of the world turned out to be orcs, liars, looters, rapists and thieves.#StopPutinNOW #StopRussia#WarCrimes pic.twitter.com/Z8ScDnDRVp

— Verkhovna Rada of Ukraine – Ukrainian Parliament (@ua_parliament) June 26, 2022

Back to top button
Close