Вучиќ по средбата со Шолц: Отворено и остро побара да се приклучиме кон санкциите спрема Русија

Олаф Шолц остро побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ на прес-конференцијата по средбата со германскиот канцеларОлаф Шолц кој денеска е во посета на Србија како дел од балканската турнеја, јави Н1.

„Разговаравме за целокупната политичка ситуација во Европа и светот, а тој отворено и остро побара да се приклучиме кон санкциите“ рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека тој зборувал за традиционалните врски меѓу Србија Олаф Шолц остро побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ на прес-конференцијата по средбата со германскиот канцеларОлаф Шолц кој денеска е во посета на Србија како дел од балканската турнеја, јави Н1.

„Разговаравме за целокупната политичка ситуација во Европа и светот, а тој отворено и остро побара да се приклучиме кон санкциите“ рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека тој зборувал за традиционалните врски меѓу Србија и Русија, но и за претстојната зима.

„Му благодарам што понуди помош во енергетиката и рударството“, рече меѓу другото претседателот на Србијаи додаде:

„Никогаш не ги кријам темите за кои разговаравме“ рече Вучиќ.

Германскиот канцелар изјави дека разговорот практично е продолжение на оној одржан во мај во Берлин.

Тој имаше неколку забелешки на темата евроинтеграции и истакна дека Берлинскиот процес е многу важен за Германија.

Потоа ја спомна војната во Украина и големите последици од руската инвазија на таа земја.

„Ова е ужасна бесмислена војна. Затоа е важно да и помогнеме на Украина да се одбрани од напади. Дел од она што го направивме е да наметнеме санкции. Затоа е важно што е можно повеќе земји дополнително да воведат санкции на вооружувањето. На тој начин Украина може да ја одбрани својата земја. Затоа санкциите се важни и имаат ефект. Очекуваме сите земји кандидати за членство во ЕУ да се приклучат на санкциите против Русија“ рече Шолц.

Тема на разговор беше и дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово. Шолц рече дека ги повикал лидерите да постигнат напредок и да го подобрат дијалогот.

Тој повтори дека соработката со Србија и земјите од регионот е важна.

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја почна дводневната турнеја низ Западен Балкан, со посета на Србија и Косово.

Вечерва, ќе отпатува за Грција на покана на неговиот грчки колега Киријакос Мицотакис каде во Солун ќе присуствува на вечера со претставниците на земјите о регионалната иницијатива „Процес за соработка во Јогоисточна Европа“ (ПСЈИЕ).

По престојот во Грција, утре Шолц треба да го посети Скопје, а оттука да замине и за Софија.

Во фокусот на неговата балканска турнеја, како што соопштија од неговиот кабинет, ќе биде европската перспектива на земјите од Западен Балкан и придонесот на Германија за подобрување на регионалната соработка и надминување на билатералните блокади. Покрај тоа, клучна тема на разговор ќе биде, како што е соопштено во Берлин, заедничката реакција на руската агресија врз Украинa.

 

Back to top button
Close