Затворен воздушниот простор на Швајцарија

Полетувањата и слетувањата на швајцарските аеродроми се прекинати поради технички проблем во системот за контрола на летање.

Ова го соопшти швајцарската агенција која обезбедува услуги за воздушна навигација Skygate.

Во соопштението на Skyguide се наведува дека швајцарскиот воздушен простор е затворен за сообраќај до понатамошно известување поради безбедносни причини поради техничка неисправност што се случи утринава во оваа агенција.Skyguide рече дека работи на изнаоѓање решение и дека повторно ќе се огласи кога ќе станат достапни повеќе информации, пренесува Reuters.

Портпаролот на аеродромот во Цирих претходно изјави дека полетувањата и слетувањата се прекинати, додека аеродромот во Женева на Твитер соопшти дека сообраќајот нема да продолжи пред осум часот.

Back to top button
Close