Зеленски имал телефонски разговор со Шолц

 

 Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потврди дека имал телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц околу можноста за воведување дополнителни санкции против Русија.

Тој додаде дека за време на разговорот се осврнале и на новата одбранбена и финансиска поддршка за Украина.

Во соопштението се наведува дека Зеленски одржал конференциска врска со украински официјални претставници, на која биле разработени предлозите на Киев за шестиот пакет санкции на Европската унија против Москва.

Back to top button
Close