Зеленски очекува помош од ЕУ за обнова на уништената енергетска инфстраструктура во Украина

epa10234440 A handout photo made available by the Ukrainian Presidential Press Service on 10 October 2022 shows Ukrainian President Volodymyr Zelensky in Kyiv (Kiev), Ukraine. Explosions have been reported in several districts of the Ukrainian capital Kyiv on 10 October. At least 11 people died and dozens injured as a result of rocket attacks, the State Emergency Service (SES) of Ukraine said. Russian troops entered Ukraine on 24 February 2022 starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT — MANDATORY CREDIT: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE — HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Украинскиот претседател Володимир Зеленски се надева на помош од ЕУ за обнова на енергетска мрежа во земјата, сериозно оштетена во серијата руски ракетни напади врз инфраструктурни објекти во Украина.

Зеленски на денешната средба со еврокомесарот за енергетика Кадри Симсон во Киев истакна дека во нападите се уништени 40 проценти од вкупната енергетска инфраструктура во Украина.

Европската комисија треба да има координативна улога во обновувањето на енергетската инфраструктура, предложи тој посочувајќи го примерот на форматот Рамштајн, преку кој државите-поддржувачи од Контакт-групата ја координираат нивната воена помош за Украина.

-Сигурен сум дека ќе обновиме се. И во помирно време, кога ситуацијата во нашиот енергетски систем повторно ќе биде стабилна, повторно ќе извезуваме струја во Европа, изјави Зеленски.

Back to top button
Close