Зеленски: Почна руската офанзива на Донбас. Ова е пекол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва кажа дека почнала руската офанзива на источна Украина.

-Сега може да кажеме дека рускте војници почнаа битка за Донбас, за кој долго се подготвуваа. Голем дел од руската војска е посветен на тој дел, кажа Зеленски.

И гувернерот на Луганската област кажа дека вечерва почнала офанзива од страна на рускте сили во источна Украина.

-Тоа е пекол, почна офанзивата за која зборуваме со недели, вели тој.

 

 

Back to top button
Close