Зеленски пристигна во Осло на средба со лидерите од петте нордиски држави

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна денеска во Осло на средба со лидерите на пет нордиски земји, што се меѓу главните донатори на Украина во војната против Русија, соопшти норвешката влада.

Норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе изјави дека му посакал на Зеленски „топло добредојде во Норвешка“ и додаде дека Норвешка „ќе продолжи да ја поддржува одбраната на Украина“.

Back to top button
Close