Зеленски: Украина би можела да добие кандидатски статус за ЕУ ​​во наредните недели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска официјално му го предаде пополнетиот прашалник за пристапот на Украина во ЕУ на претставникот на ЕУ и рече дека верува оти потегот ќе доведе до тоа неговата земја да добие кандидатски статус во наредните недели.

Прашалникот, кој служи како почетна точка за ЕУ ​​да ги започне пристапните преговори, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен му го предаде на украинскиот претседател за време на посетата на Киев на 8 април.
Украина поднесе барање за членство во Европската унија по почетокот на руската инвазија на 24 февруари.
Процесот на пристапување во Европската унија е сложен и одзема многу време, па дури и ако Комисијата позитивно ја оцени подготвеноста на земјата-кандидат, може да поминат години пред вистинското отворање на преговорите.
Фон дер Лејен му вети на украинскиот претседател дека првите чекори на Украина кон членството во ЕУ ќе бидат забрзани, велејќи дека „тоа нема да биде прашање на години како и обично, но смета дека тоа ќе биде прашање на недели“.

Зеленски му го предал пополнетиот документ на претставникот на ЕУ во Украина, покажува снимката од состанокот што ја објави неговата влада.

„Цврсто веруваме дека овој процес (додавање кандидатски статус) ќе се случи во следните недели и ќе биде позитивен за историјата на нашиот народ, со оглед на цената што ја платија на патот кон независноста и демократијата“, рече Зеленски на средбата.

Заменик-шефот на кабинетот на украинскиот претседател претходно изјави дека очекува Украина да добие кандидатски статус во јуни на состанокот на Европскиот совет, на кој се собираат лидерите на земјите-членки на ЕУ

Back to top button
Close