Земјотрес од 6 степени ја погоди Кина, има и загинати

Во разорниот земјотрес што денеска ја погоди Кина, загинале најмалку осум лица, јавува „BNO News“ повикувајќи се на кинеската национална телевизија CCTV.

Според извештаите, во тек е потрагата по жртви и преживеани од земјотресот со јачина од 6,1 Рихтер, чиј епицентар бил на 36 километри западно-северозападно од градот Линши Ченгхуажен.

Back to top button
Close