Aнализа на Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Без разлика дали е изразен во долари, проценти или, најтрагично, број на изгубени човечки животи, неверојатен е билансот на разорната пандемија на новиот коронавирус во САД, се вели во анализата на Си-Ен-Ен.

Бидејќи првиот смртен беше пријавен во САД во февруари, Ковид-19 уби најмалку 100.000 луѓе, според податоци на Универзитетот Џонс Хопкинс, во просек има околу 900 смртни случаи на ден, а речиси 80 ​​проценти од сите смртни случаи се луѓе на возраст над 65 години.

Според истата статистика, САД  водат во светот по бројот на случаи на заразени со Ковид-19, како и по бројот на смртни случаи – 2,6 пати поголем отколку во Велика Британија, која е на второ место, со 36.875 смртни случаи.

Си-Ен-Ен наведува дека бројот на смртни случаи од коронавирусот во САД е речиси еднаков на вкупниот број Американци убиени во војните во Виетнам (повеќе од 58.000), Кореја (речиси 37 000), Ирак (4.431) и Авганистан (2.445), и до јуни може да го надмине.

Исто така, повеќе од 41 процент од смртните случаи во САД се регистрирани во соседни сојузни држави Њујорк и Њу Џерси, или вкупно 40.227 – главно затоа што градот Њујорк е епицентарот на заразата во земјата.

Истражувачите од универзитетот Колумбија тврдат дека 84 проценти од смртните случаи би можеле да се избегнат доколку мерките за изолација беа воведени во САД две недели порано.

Дебра Биркс од експертскиот тим на Белата куќа за борбата против Ковид-19 се уште стои зад предвидувањата добиени од статистичкиот модел според кој бројот на починати во САД од Ковид-19 ќе биде помеѓу 100.000 и 240.000. Светската здравствена организација го предупреди светот дека црниот биланс од можниот втор бран на пандемијата може бидете уште потежок, наведува Си-Ен-Ен во анализата.

Резултати од една студија покажуваат дека САД мора да тестираат најмалку 900.000 луѓе на ден за вирусот, со цел безбедно да ги укинат рестриктивните мерки, додека, на пример, 378.908 тестови беа извршени во неделата.

Според Си-Ен-Ен, американската економија ги забележа своите најлоши резултати во првиот квартал од оваа година од четвртиот квартал на 2008 година – кога глобалната економска криза беше на својот врв – а 43 американски држави регистрираа рекордни стапки на невработеност овој месец, што сега на национално ниво е 14,7 проценти.

Back to top button
Close