Бајден му вети на Израел дека никогаш нема да дозволи Иран да добие нуклеарно оружје

Американскиот претседател Џозеф Бајден му вети на Израел дека никогаш нема да дозволи Иран да се вооружи со нуклеарно оружје, во време кога Техеран бара посилни гаранции од Вашингтон за оживување на нуклеарниот договор со големите сили.

Како што пренесе Бета, во телефонски разговор за преговорите за нуклеарниот договор, Бајден и израелскиот премиер Јаир Лапид ја истакнаа нивната заемна решеност да го спречат Иран да развива нуклеарно оружје.

 

Лапид и Бајден разговарале и за заканите што ги претставува Иран, се вели во синоќешното соопштение на Белата куќа.

 

Израел се противи на враќањето на договорот од 2015 година, со кој беа воведени ограничувања на иранската нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите на САД, ЕУ и ОН.

 

Израелските власти го поздравија повлекувањето на тогашниот американски претседател Доналд Трамп од договорот во 2018 година и воведувањето строги санкции, што го натера Техеран да ги прекрши ограничувањата предвидени во документот.

 

Бајден вети дека ќе го оживее договорот и во исто време ќе осигури безбедност на Израел, најголемиот регионален непријател на Иран.

 

Во март, обновувањето на нуклеарниот договор се чинеше блиску, но индиректните разговори меѓу Техеран и Вашингтон беа прекинати поради несогласувањата за неколку прашања, вклучително и инсистирањето на Иран Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да престане со истрагата за траги од ураниум на три непријавени локации.

 

Во јули, Бајден и Лапид потпишаа заедничка обврска да не му дозволат на Иран да развие нуклеарно оружје, што е знак на единство меѓу сојузниците кои долго беа поделени околу дипломатијата кон Техеран. Лапид минатата недела рече дека договорот нема да го обврзува Израел доколку се обнови.

 

По 16 месеци индиректни преговори, министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, на 8 август рече дека ЕУ дала последна понуда за надминување на ќор-сокакот и заживување на договорот.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан рече дека Техеран внимателно го разгледува одговорот на Вашингтон на тестот што му беше даден на Техеран минатата недела, дека му се потребни посилни гаранции и оти МААЕ треба да се откаже од „политички мотивирани истраги

Back to top button
Close