Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

Американскиот претседател Џо Бајден денеска по повод одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот изјави дека ова е тажен ден за земјата и вети дека ќе направи се што е во негова моќ за да ги заштити правата на жените.

„Одлуката на Врховниот суд буквално ја врати Америка 150 години наназад бидејќи ги постави државните закони од 1800-те кои го криминализираат абортусот како објаснување”, рече Бајден во обраќањето во Белата куќа, откако Врховниот суд ја укина пресудата стара 50 години со која беше легализиран абортусот низ целата држава.

Тој додаде дека Врховниот суд им го одзел уставното право на Американките, пренесува Си-Ен-Ен.

„Не го ограничија, едноставно го одземаа. Ова е тажен ден за судството и земјата”, рече Бајден

Back to top button
Close