Бела куќа: САД не му дадоа рок на Израел за запирање на операцијата во Газа

 САД не му дадоа цврст рок до кој Израел треба да ги запре големите борбени операции против милитантната група Хамас во Појасот Газа, изјави советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Фајнер.

Тој додаде дека ако војната заврши сега, исламистичката група ќе продолжи да претставува закана.

Говорејќи на безбедносниот форум во Аспен, Фајнер истакна дека САД веруваат дека многу цели важни за безбедноста на Израел остануваат во јужниот дел на енклавата.

Back to top button
Close