Братот на градоначалникот на Киев вели дека животот полека се враќа во украинската престолнина

epa09722878 Former Ukrainian boxer Wladimir Klitschko speaks to the media in Kiev, Ukraine, 02 February 2022. Klitschko submitted the application and documents to join the brigade of the territorial defense of the city of Kiev amid escalating tensions with Russia. EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Владимир Кличко, брат на градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, зборуваше за Би-Би-Си, при што рече дека главниот град на Украина полека се враќа во живот.

Поранешниот боксерски шампион вели дека сообраќајот се зголемува, повеќе луѓе се на улиците и се слуштаат помалку сирени за воздушни напади.

Но, тој предупредува дека стапката на луѓе кои се враќаат треба да се забави, велејќи дека ако сите се вратат одеднаш, тоа ќе „предизвика компликации“.

Кличко оцени дека ситуацијата во Киев е тешка поради оштетената инфраструктура и проблемите со снабдувањето со храна и вÐ �да. Патиштата сè уште се блокирани за да се спречи инвазијата на руските сили.

Тој, исто така, предупреди дека се уште постои опасност од руско гранатирање на главниот град.

Back to top button
Close