Британија и Франција договорија дополнителна заедничка помош за Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон и францускиот претседател Емануел Макрон се согласија да обезбедат поголема поддршка за Украина во војната со Русија, соопшти во неделата од Кабинетот на Џонсон во пресрет на денешниот самит на Г7 во Германија.

Smoke and dirt rise from the city of Severodonetsk, during shelling in the eastern Ukrainian region of Donbas, on May 26, 2022, amid Russia’s military invasion launched on Ukraine. – Ukraine said may 26 the war in the east of the country had hit its fiercest level yet as it urged Western allies to match words with support against invading Russian forces. Moscow’s troops are pushing into the industrial Donbas region after failing to take the capital Kyiv, closing in on several urban centres including the strategically located Severodonetsk and Lysychansk. (Photo by ARIS MESSINIS / AFP)

„Тие се согласија дека ова е критичен момент за текот на конфликтот и има можност да се промени плимата во војната“, рече портпаролот на Даунинг стрит во изјавата.

Двајцата лидери „ја истакнаа потребата да се поддржи Украина за да се зајакне нивната рака и во војната и во сите идни преговори. Претседателот Макрон ја пофали тековната воена поддршка на премиерот за Украина и лидерите се согласија да ја засилат оваа работа“, се вели во соопштението од Кабинетот .

Претходно британските власти најавија дека на Самитот дека ќе објават забрана за нов увоз на руско злато за да ги засилат санкциите.

Богатите Руси неодамна купуваа златни шипки за да го ублажат осилото на меѓународните финансиски казни што беа воведени откако руските трупи ја нападнаа Украина на 24 февруари, се вели во соопштението на британската влада.

„Мерките што ги објавивме денеска директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе удрат во срцето на воената машина на рускиот претседател Владимир Путин“, изјави британскиот премиер Борис Џонсон.

Лондон соопшти дека извозот на руско злато изнесувал повеќе од 15 милијарди долари минатата година.

Забраната треба да биде објавена на 27 јуни, брзо ќе стапи на сила и ќе се однесува на ново ископуваното или рафинирано злато, соопштија властите.

Back to top button
Close