Бројот на загинати во американскиот напад врз Ирак и Сирија се искачи на 45

Според податоците на Сириската опсерваторија за човекови права бројот на загинати во американските воздушни напади во текот на ноќта врз Сирија и Ирак се искачи на 45 вкупни жртви.

Американската војска вчера соопшти дека нападнала повеќе од 85 цели во Сирија и Ирак, како одговор на смртоносниот напад на проиранските милиции во кој загинаа тројца американски војници во Јордан минатата недела.

Претходно денеска, ирачката влада соопшти дека во „еклатантната агресија“ загинале 16 лица, вклучително и цивили, а 25 други биле повредени.

Багдад, исто така, негираше дека координирал со САД за нападите и предупреди дека нападот ќе ја турне безбедносната ситуација на „работ на бездната“ во Ирак и во регионот.

-Американската страна намерно се вклучи во измама и искривување на фактите, наведувајќи координација со ирачките власти за извршување на оваа агресија – неосновано тврдење направено да го доведе во заблуда меѓународното јавно мислење и да ја избегне правната одговорност за овој осуден чин, рече портпаролот на ирачката влада во изјава.

Ирак прогласи тридневна национална жалост.

Ирачкото претседателство повика на кризен состанок на шефовите на клучните власти во земјата и политичките овластувања за да разговараат за, како што ја нарече, „еклатантна агресија“ врз ирачкиот суверенитет и да заземат „јасни и обединети“ ставови.

На 28 јануари, тројца американски војници беа убиени во напад со беспилотно летало на проирански милиции во Јордан во близина на сириската граница, а многу други војници беа повредени.

Безбедносната ситуација на Блискиот Исток е напната поради војната во Газа.

Од почетокот на војната во Газа меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во октомври, проиранските милиции извршуваат речиси секојдневни напади врз американските воени бази во Ирак и Сирија. САД одговорија со воздушни напади во двете земји.

Back to top button
Close