Центарот на Белград денеска под опсада: Европрајд, литии, воени офицери и трки во ист ден

Промоцијата на воени дипломци, трка на Формула 1, Европрајд и прошетка на антиглобалистите – се настаните кои денеска еден по друг ќе се менуваат во Белград. Првиот почнува во 10 часот наутро, последните два во 17 часот, поради што движењето низ српската престолнина и пешки и со градски превоз во центарот на градот е изменето.

Дел од градските улици ќе бидат затворени за сообраќај, а дури 13 линии од градскиот превоз ќе бидат изменети, а пет целосно укинати.

 

Првиот настан е промоција на најмладите офицери на Војската на Србија, кој го организира Министерството за одбрана и Воената академија по повод завршувањето на школувањето и унапредувањето во прв офицерски чин на своите кадети.

Настанот е закажан за 10 часот пред Домот на народното собрание и ќе трае до 13 часот.

Во први офицерски чинови ќе бидат унапредени 135 питомци на Воената академија и на Медицинскиот факултет на Академијата за медицински науки, а на најдобрите питомци ќе им биде врачен пиштол со посвета.

 

Трка во Формула 1: од 13:00 до 15:00 часот на плоштадот на Републиката

Освен промоцијата на офицерите, денеска главниот град го очекува уште еден спектакл – низ централните градски улици ќе возат вистински Формула 1 болиди. Ќе се организира од 13 до 15 часот, а легендата на овој спорт Дејвид Култхард исто така ќе учествува во него.

Европрајд: Од 16 часот пред Уставниот суд

Покрај овие два настана кои се сосема сигурни, неизвесност се поврзува и со Парадата на гордоста во рамките на Европрајд 2022. Како што најавија организаторите, забраната на МВР нема да влијае на нејзиното одржување, а откако нивната жалба до МВР беше одбиена, тие поднесоа жалба до Управниот суд.

Собирот започнува денеска во 16:00 часот пред Уставниот суд, а потоа во 17:30 почнува планираната прошетка. Влезот на стадионот Ташмајдан е планиран за 18:15 часот, а крајот на концертната програма во 2 часот по полноќ.

Присуство најави известувачот на ЕУ за Србија, Владимир Билчик, како и американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, како и претставници на проевропската опозиција.

„Антиглобалистичка“ прошетка и поворка од 17 ч

Како одговор на Парадата на гордоста, беше најавена таканаречена семејна прошетка организирана од „антиглобалисти“, кои исто така не се откажаа од собирот и покрај забраната на МВР.

Нивната рута не е објавена, но претходната практика беше да се организираат во околината на оние против чии собири протестираат.

На социјалните мрежи со денови се шират повици за собирот, но се најавува и дека литургии ќе се одржуваат и во црквите кои се на рутата на парадата „Европрајд“. Доаѓање и поддршката за „семејната“ прошетка најавија претставници на десничарските партии како што се движењата „Двери“ и „Заветници“.

Back to top button
Close