Деветмина загинати поради истекување гас во фабрика во Индија

Девет лица загинаа, а 11 се хоспитализирани по истекување на гас во фабрика во градот Лудијана во северната индиска држава Пенџаб, објави денеска државната новинска агенција АНИ.

Агенцијата наведува дека на местото на несреќата пристигнала екипа на Националните сили за одговор при катастрофи.

Полицијата патролира низ градот носејќи маски за лице и ги предупредува жителите да се држат подалеку од загадената област, објавија медиумите.

Back to top button
Close