Дипломати се обидуваат да организираат учество на Зеленски на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Дипломати се обидуваат да организираат посета на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Генералното собрание на ОН во Њујорк во септември, што ќе биде негова прва посета во странство од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

„Подготвени сме за посета на секој функционер, вклучително и на претседателот“, изјави портпаролот на украинската мисија во ОН, Анатолиј Сленко.

Зеленски е на списокот говорници на најголемиот годишен состанок на ОН во средината на септември, но Сленко истакна дека тоа сепак може да се промени. Дали посетата ќе се одржи се уште е нејасно, додаде тој.

Извори од Советот за безбедност на ОН потврдија дека украинската мисија ја подготвува посетата на Зеленски на годишниот собир на претседатели на држави и влади.

Од друга страна, дипломатите предупредуваат дека секое патување на украинскиот претседател претставува голем ризик за неговиот живот.

Тие додаваат дека одлуката ќе биде поврзана со развојот на воените настани во Украина.

Годинава Генералното собрание започнува во Њујорк на 20 септември. Меѓу говорниците се американскиот претседател Џо Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Back to top button
Close