Дојде и впери пиштол во сите – низ солзи раскажува еден од учениците

„Доби единица во историјата и потоа полуде. Пукаше во канцеларијата на историчарот, а потоа и на пријателите. Ги има сите петки,  го викавме бубалиц“, велат учениците на „Владислав Рибникар“.  Седмоодделенецот со пиштол од татко ми го убил училишниот чувар и тешко ранил неколку лица.

Според зборовите на децата, бегале низ кабинетот каде што се криеле. -Се плашевме, настана хаос, паника. Се криевме. Го застрела чуварот во глава – велат шокираните деца.

Според родителите и учениците кои се наоѓаат пред училиштето, ученикот кој пукал наводно одел на клас 7-2. – Слушнав пукање, некои ученици веднаш излегоа во ходникот да видат што се случува. Отпрвин мислев дека нешто се слуша надвор. Сите почнаа да врескаат, настана општа паника, сите почнаа да трчаат, кога излегов го видов, дојде и ни впери пиштол на сите – низ солзи раскажува за Блиц еден од шокираните ученицо.

Осомничениот е приведен на распит во полициска станица. Според првичните информации, четворица ученици се пренесени во Итната помош. Мотивот засега е непознат.

Back to top button
Close