Двајца загинати при уривање на авион во Русија

– Две лица загинаа откако се урна авион Јак-52 за време на тренажен лет во Самарската Област, во западниот дел на Русија.

Во авионската несреќа загинаа инструкторот и лицето, кое посетувало курс по летање.

Авионот се урнал од мала висина во близина на селото Октјабрск. Леталото било во сопственост на аероклубот ДОСААФ.

Back to top button
Close