Ердоган: Турција ќе преземе мерки за обезбедување на границата со Сирија

epa09847078 Turkish President Recep Tayyip Erdogan gives a press conference at the end of a Group of Seven (G7) Leaders meeting at the Alliance headquarters in Brussels, Belgium, 24 March 2022. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Турција ќе преземе мерки за обезбедување на границата со Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, објави „Хуриет дејли њуз“.

„Ќе ги решиме безбедносните проблеми со нови операции“, рече Ердоган на 30-тиот состанок за консултации и оценка на владејачката Партија на правдата и развојот.

Турскиот претседател истакна дека Турција создаде услови за враќање на повеќе од 500.000 сириски бегалци во безбедносните зони поставени во претходните турски прекугранични операции.

Ердоган, исто така, рече дека Владата презела чекори за да ја претвори турската армија, која е „исчистена од ФЕТО“ (организацијата на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен), во една од најмодерните армии во светот.

Турскиот претседател додаде дека во претходните операции во северна Сирија и северен Ирак, турската војска го избришала „коридорот на теророт што требало да се создаде“ долж јужните граници на земјата. п

Back to top button
Close