Ердоган: Во следните денови ќе почне извозот на жито преку Црно Море

epa10042807 Turkish President Recep Tayyip Erdogan arrives to attend the second and last day of the NATO Summit at the IFEMA Convention Center, in Madrid, Spain, 30 June 2022. Heads of State and Government from NATO’s member countries and key partners are gathering in Madrid to discuss important issues facing the Alliance and endorse NATO’s new Strategic Concept, the Organization said. Spain is hosting the 2022 NATO Summit coinciding with the 40th anniversary of its accession to NATO. EPA-EFE/JUAN CARLOS HIDALGO
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека во наредните денови ќе почне извозот на жито преку Црното Море.

-Со почетокот на транспортот на жито по морскиот пат во наредните денови, ќе дадеме важен придонес во надминувањето на светската криза со храна, рече Ердоган, пренесе телевизијата ТРТ.

Турскиот претседател додаде дека Анкара ќе продолжи да прави напори за решавање на кризата во Украина по дипломатски пат, пренесе Тасс.

-Ние сме решени да продолжиме со дипломатските напори додека не биде гарантиран мирот меѓу Русија и Украина. Се надеваме дека во блиска иднина ќе добиеме охрабрувачки вести за време на преговорите и контактите на сите нивоа, вклучително и меѓу лидерите, рече Ердоган.

Русија и Украина, заедно со Турција и ОН, вчера во Истанбул потпишаа договор за рестартирање на извозот на жито од украинските пристаништа на Црното Море

Back to top button
Close