Германската Влада го усогласи пакетот помош за граѓаните од над 65 милијарди евра

epa08493727 A long queue of customers keeping social distancing rules while waiting to enter the local ReWe supermarket in Frankfurt, Germany, 09 April 2020 at the height of coronavirus restrictions. German economy has been severely affected by the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the Covid-19 disease, with Germany’s Federal Statistics Office saying the economy shrank by 2.2 per cent in the first three months of 2020 pushing the country into recession. The last three months in 2019 also showed a contraction of 0.1 per cent. EPA-EFE/MAURITZ ANTIN

По консултациите што се одвиваа синоќа, во текот на ноќта и утринава, германската Влада денеска го објави пакетот за поддршка вреден над 65 милијарди евра за помош на граѓаните во услови на вртоглаво зголемени трошоци за енергијата и инфлацијата, јави ДПА.

Мерките вклучуваат нов, поевтин билет за националниот јавен превоз, паушален износ што ќе им се плаќа на пензионерите и студентите, од 300 и 200 евра соодветно за помош во трошоците за енергија, зголемување на бенефициите и зголемување на месечната сума што им се плаќа на родителите за секое дете – од 18 евра за прво и второ дете.

Владата натаму воведува пониски цени за одредено основно ниво на потрошувачка на енергија, така што потрошувачите ќе треба да плаќаат повисоки цени само откако ќе ја надминат оваа сума.

Пакетот е наменет за „сите домаќинства – исто така пензионери, студенти, технички студенти и чираци”, се вели во соопштението на владата, пренесено од ДПА.

Back to top button
Close