Џил Бајден негативна на тестот за Ковид-19

Првата дама на САД Џил Бајден е негативна на тестот за Ковид-19 и ќе се врати од Делавер во Вашингтон, изјави портпаролот.

Џил Бајден (71) беше позитивна на Ковид-19 на 16 август. Таа ја заврши првата изолација по третманот со антивирусниот лек Паксловид, кој се покажа како високо ефикасен во спречувањето на тешка зараза и смртност кај високоризична група пациенти со Ковид-19.

Претседателот Џо Бајден (79) се опорави од коронавирусот на 7 август.

Back to top button
Close