Индија доби нова пратка С-400 од Русија

Индија доби нова серија на противвоздушни ракетни системи С-400 од Русија, објави Индија тудеј (India Today), повикувајќи се на високи извори.

„Според изворите, серијата ракетни системи С-400 била испорачана со брод и веќе е во употреба. Делови од ракетниот систем пристигнале по воздух и море и брзо биле распоредени на нивните одредени места“, пишува весникот.

Русија и Индија потпишаа договор за испорака на С-400 во октомври 2018 година. Како што беше претходно објавено, петте полкови комплети ќе го чинат Делхи 5,43 милијарди долари. Индија стана третиот странски купувач на овие системи по Кина и Турција.

Извори од Министерството за одбрана соопштија дека руските противвоздушни ракетни системи се лоцирани да покриваат делови од границата со Кина и Пакистан.

Постои долгогодишен територијален спор меѓу Индија и Кина за сопственоста на планинска област во северниот дел на Кашмир, како и за речиси 60.000 квадратни километри во североисточната држава Аруначал Прадеш.

Од друга страна, односите на Индија со Пакистан нагло се влошија, особено по терористичкиот напад на индиската воздухопловна база во Патанкот во јануари 2016 година и самоубиствениот бомбашки напад врз конвој на индиската паравоена полиција во Џаму и Кашмир во февруари 2019 година.

Нови тензии настанаа во август 2019 година, кога како одговор на февруарската експлозија, Њу Делхи објави одлука за укинување на државата Џаму и Кашмир, создавајќи две сојузнички територии (административни единици со помалку права од државата): Џаму и Кашмир и Ладах. Пакистан, кој претендира на индискиот дел на Кашмир, остро ја осуди одлуката.

Back to top button
Close