„Калцоне“ – една од најпрепорачаните пици во Италија

 При патување во Италија, се подразбира дека треба да се проба пица или некои од другите тестенини својствени за италијанската кујна. Меѓу најпознатите во Италија се „Неаполската“ и „Римската пица“.

Имено, токму во Неапол во 17. и 18. век била направена првата пица, првично како храна за сиромашните семејства. Во своите почетоци, пицата се состоела од тесто, зачини, маслиново масло и домати, а подоцна почнале да се додава и Моцарела-сирење, направено од биволско млеко.

А пак, еден од најпрепорачаните ресторани во Рим е пицеријата „Ди Матео“ – основана од едно наполитанско семејство далечната 1936 година. Тука, на менито може да се најдат десетици видови пици, а по специјалитетот „Калцоне“ местото е можеби и најпрепознатливо.

Пицата е со феферони, мортадела, ф’стаци, моцарела од биволско млеко и вкусна рикота. Цената се движи меѓу 10 и 13 евра.

Back to top button
Close