Ким: Ако не нападнат, ќе го збришеме непријателот од лицето на Земјата

Ким Џонг-ун, претседателот на Северна Кореја изјави дека неговата земја поседува голема моќ и ќе ја употреби целата сила во случај да биде нападната.

– Доколку непријателите се обидат да употребат сила против нашата земја, ние ќе донесеме храбра одлука. Нема да се двоумиме ни секунда и ќе ја промениме историјата. Ќе ја искористиме цела наша воена моќ, и таа е голема, за да го збришеме непријателот од Земјата – рече Џонг-ун при посетата на Министерство за одбрана по повод годишнината на севернокорејската армија.

Тој не ги посочи непријателите на Пјонгјанг, но сепак Јужна Кореја ја означи како непријател број еден.

-Уште еднаш повторувам, никогаш нема да водиме дијалог и преговори со Јужна Кореја – посочи тој

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close