Ковачевски: Договорот меѓу Косово и Србија значајно постигнување за забрзан прогрес на регионот кон ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го поздрави постигнувањето на договорот за анексот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија постигнат во вилата „Билјана“ во Охрид, потенцирајќи дека станува збор за значајно постигнување и дека мирот, помирувањето и економскиот развој се клучни предуслови за забрзан прогрес за целиот Западен Балкан кон ЕУ.

– Ја поздравувам согласноста постигната денеска за имплементација на договорот за патоказот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија кој ќе биде интегрален и обврзувачки дел на европскиот пат за двете страни. Сметам дека денешната согласност за имплементацијата на анексот на договорот вклучително и согласноста за целосна имплементација на обврските од претходните договори од дијалогот е значајно постигнување. Мирот, помирувањето и економскиот развој се клучни предуслови за забрзан прогрес за целиот Западен Балкан кон ЕУ, рече во кусото обраќање премиерот Ковачевски.

Премиерот нагласи дека е горд и среќен што во името на нашите граѓани, со неговиот тим беше домаќин на овој важен преговарачки процес под покровителство на ЕУ, а со поддршка на САД, со што се потврдила неговата лична заложба дека Западниот Балкан припаѓа на ЕУ.

– Сакам да им честитам на претседателот Вучиќ и на премиерот Курти за нивната храброст и визионерство и да им посакам напредок и успех на сите граѓани на Косово и на Србија на нивниот пат кон ЕУ. Северна Македонија секогаш ќе биде пријател на сите земји од соседството и ќе продолжиме на патот на европските интеграции и на стратешкиот дијалог со САД, истакна премиерот Ковачевски.

Во вилата „Билјана“ во Охрид по долги 12 часа преговори меѓу високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел, специјалниот претставник Лајчак и српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, како што беше објавено беше постигнат договор за анексот за имплементација на договорот помеѓу двете земји за норнмализирање на нивните односи.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close