Лавров: Нова „железна завеса” се спушта меѓу Русија и Западот

epa10043807 A handout photo made available by Russian Foreign ministry press service shows Russian Foreign Minister Sergey Lavrov (L) walks with Belarusian Foreign Minister Vladimir Makei (R) during their meeting in Minsk, Belarus, 30 June 2022. The Russian Foreign minister is on a working visit to Belarus. EPA-EFE/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се спушта нова „железна завеса” меѓу Русија и Западот по офанзивата на Москва во Украина.

– Што се однесува до Железната завеса, во суштина, таа веќе се спушта, изјави Лавров пред новинарите Минск, главниот град на Белорусија. Процесот е започнат, додаде тој.

Лавров, исто така, оцени дека односите меѓу Русија и Европската Унија повеќе не постојат.

– (Европската Унија) ги уништи односите што беа градени со децении меѓу нас и ЕУ, рече шефот на руската дипломатија, додавајќи дека Москва е сè уште отворена за преговори.

– Можам само да кажам дека отсега нема да им веруваме ниту на Американците ниту на ЕУ. Ќе направиме се што е потребно за да не зависиме од нив во критичните сектори, рече Лавров

Back to top button
Close