Лиз Трас поднесе оставка од лидерка на Конзервативната партија

Британската премиерка Лиз Трас денеска поднесе оставка од лидер на Конзервативната партија, а својата одлука таа ја соопшти пред канцеларијката во даунинг Стрит 10 во Лондон, јавија Би-би-си.

epa10175322 A handout photograph released by the UK Parliament shows new British Prime Minister Liz Truss pledging allegiance to Britain’s King Charles III at the House of Commons in London, Britain, 10 September 2022. King Charles III has been formally proclaimed as the nation’s new sovereign during a meeting of the Accession Council following the death of his mother queen Elizabeth II. EPA-EFE/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT — MANDATORY CREDIT: UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT — HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Трас изјави дека изборите за лидер на Конзервативната партија, што потоа треба да биде и новиот британски премиер, ќе се оддржат следната недела, а дека таа ќе остане на местото премиерка се до изборот на нејзиниот наследник.

Би-би-си во првичниот коментар на оставката на Трас од функцијата наведува дека никогаш досега во поновата британска историја не е видена ваква политичка разврска, бидејќи токму вчера таа кажа дека е борец и дека нема да се откаже.

Но, оставката, додава Би-би-си во анализата, го покажува хаосот во Владата, Парламентот и Конзервативната партија што ја довеле Трас до точката што значи дека таа знае дека не може да продолжи.

-Ова што сега се случува сега е најбрзиот пресврт на моќта што сме го виделе во модерното време, наведува Ник Ердерли, од надворешната редакција на Би-би-си.

„Ова се промени со брзината на молња. Прашањето е дали Конзервативната партија може да се здружи околу нов лидер и дали партијата може да избегне општи избори. Во октомври ќе го имаме третиот премиер годинава. Ова е невидена ситуација и невиден краток мандат како премиер и невидена криза во британската политика“, се додава во првичниот коментар на Би-би-си на оставката на британската премиерка Лиз Трас.

 

 

 

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close