Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

 – Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека САД, Франција и Израел се согласиле да работат заедно за намалување на тензиите меѓу либанската група Хезболах и Израел.

„Постигнавме договор за принципот на трилатерална контакт група на Израел, САД и Франција врз основа на предлогот што го предложивме и ќе го сториме истото со либанските власти“, изјави Макрон на маргините на самитот на Г7 во Италија.

САД и Франција во последниве месеци работеа на запирање на влошените меѓусебни напади меѓу групата Хезболах и Израел

Back to top button
Close