На германскиот Бундестаг првпат развиорено знаме со боите на виножитото

epa09320715 A rainbow flag is seen during the 16th annual Pride Parade in Porto, Portugal, 03 July 2021. Hundreds of participants marched through the main streets of the city demanding freedom and equal rights for the LGBT+ community in Portugal. EPA-EFE/ESTELA SILVA

На Долниот дом на германскиот Парламент првпат е поставено знаме со боите на виножитото, што е симбол на ЛГБТ заедницата.

Знаме е поставено на југозападната кула на Рајхстагот во Берлин, а уште две знамиња со боите на виножитото се поставени пред источниот западниот влез на зградата, со цел да се покаже толеранција кон различностите.

Во Берлин денеска ќе се одржи Парада на гордоста, најголем уличен ЛГБТ собир во Европа

Back to top button
Close