Најмалку три ракети истрелани врз американската амбасада во Багдад


Најмалку три ракети беа истрелани денеска врз американската амбасада во Багдад, лоцирана во силно обезбедуваната Зелена зона, каде се наоѓаат владините институции и дипломатските претставништва, соопшти претставник на ирачките безбедносни сили.

Портпаролот на американската војска потврди дека алармот се вклучил и се слушнале звуци „најверојатно на удари“ во близина на амбасадата и базата Сојуз III, во која се сместени војниците на меѓународната антиџихадистичка коалиција. Сè уште се чекаат официјални информации за природата на нападот, потенцијалните жртви и штетите, доколку ги има, додаде тој.

Ова е прв напад врз американската амбасада во Багдад од средината на октомври, кога проиранските вооружени групи извршија десетици ракетни и беспилотни летала напади врз американските војници и силите на меѓународната антиџихадистичка коалиција распоредени во Ирак и соседна Сирија.

Нападот се случил во 04:20 часот по локално време, при што „три ракети Катјуша насочени кон американската амбасада паднале во близина на Зелената зона, во близина на реката Тигар“, која минува низ соседството, изјави ирачкиот безбедносен претставник кој побарал да не биде именуван.

Back to top button
Close