Папата Франциск се извини што ја откажа посетата на Африка

epa10009393 A handout picture provided by the Vatican Media shows Pope Francis leading Sunday Angelus Prayer from the window of his office at the Vatican, 12 June 2022. EPA-EFE/VATICAN MEDIA HANDOUT +++ ANSA PROVIDES ACCESS TO THIS HANDOUT PHOTO TO BE USED SOLELY TO ILLUSTRATE NEWS REPORTING OR COMMENTARY ON THE FACTS OR EVENTS DEPICTED IN THIS IMAGE; NO ARCHIVING; NO LICENSING +++ HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES

Папата Франциск денеска му се извини на народот на Демократска Република Конго и Јужен Судан, бидејќи мораше да ја откаже посетата на тие земји поради проблеми со одењето и изрази надеж дека неговата состојба ќе се подобри.

Ватикан во четвртокот соопшти дека патувањето планирано за 2 до 7 јули е одложено на неодредено време поради проблемот со коленото на папата, поради што тој користи инвалидска количка повеќе од еден месец.

– Многу ми е жал што морав да го одложам ова патување, кое сè уште сакам да го реализирам, рече папата Франциск во своето неделно обраќање пред илјадници луѓе на плоштадот Свети Петар.

– Ве молам простете ми за ова. Да се молиме заедно со Божја помош и со лекување да дојдам кај вас што е можно поскоро. Да се надеваме, рече тој, директно обраќајќи им се на граѓаните и властите на двете земји.

Ватикан во четвртокот соопшти дека патувањето е одложено за да не бидат загрозени резултатите од терапијата.

Back to top button
Close