Педесет и пет полицајци на Фронтекс распоредени на руско-финската граница

На финско-руската граница се распоредени педесет и пет полицајци на Агенцијата за европска крајбрежна и гранична стража Фронтекс.

-Во моментов распоредуваме 55 персонал во Финска, од кои повеќето се членови на граничната полиција, изјави портпаролот на Фронтекс, Пјотр Свиталски.

Tој дополнителен контингент се очекува да биде на границатa до крајот на јануари. Портпаролот додаде дека се подготвени да го променат тоа во зависност од развојот на ситуацијата и дека Фронтекс може да биде присутен на границата пократко или подолго во зависност од потребите.

-Знаеме дека мигрантскиот притисок е една од алатките што ги користи Кремљ и затоа можеме да очекуваме дека ќе продолжи, рече тој.

Според финските власти, од почетокот на август на границата на двете земји пристигнале речиси илјада баратели на азил од Сомалија, Ирак и Јемен.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close