Прасето пред Божик не се згои – Македонија е во политичка криза!

Како што можеше да се претпостави, трендовите во вториот круг на гласање на локалните избори си продолжија според оние од првиот круг: СДСМ убедливо ја загуби градоначалничката трка во Скопје, Карпош, Гевгелија, Битола – всушност, речиси секаде, освен во Центар. Го загуби и Куманово, а за победата во неколку мали општини никој и не чувствува особена потреба да слави.

Со тоа, уверливоста на победата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во повеќе од 40 општини е потврдена, бидејќи големата разлика во севкупните освоени гласови од првиот круг не можеше да се надомести, а се зголеми во вториот, и покрај сите жими-мајка „научени лекции“ и „примени пораки“ искомуницирани од власта со јавноста во последните петнаесетина дена.

 

„Жолтиот картон“ од првиот круг стана најцрвен во вториот! Прасето пред Божик не се згои! Предизборните прогнози на СДСМ доживеаја потполн дебакл. Додуша, на избори за чиј доминантен демократски тек тие беа најмногу „надлежни“, за што треба да им се упати заслужен комплимент.

За поразот, несомнено, е најодговорен Зоран Заев. Но, тој и кога губи, како и кога победуваше, одржа „премиерна“ национална лекција што ќе се памти: ја честиташе победата на противниците, а потоа без траги на нерешителност, си поднесе оставка и од премиерската и од партиската претседателска функција – нешто што во демократска Македонија до сега не е забележано!

Би се рекло, во „свој стил“ му ја помати дури и големата победа на главниот опонент, Христијан Мицкоски, бидејќи такво „државничко однесување“ нему никогаш ни на ум не му паднало, а приликите му биле и побројни и не помалку убедливи.

Според тоа, Македонија е, официјално, во политичка криза. Заев, навистина, повика сегашната Влада да го продолжи својот регуларен мандат во наредните две ипол години, но факт е дека тој врз развојот на настаните повеќе нема решавачко влијание. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на нецел час по затворањето на избирачките места оцени дека „Владата и мнозинството се стабилни и покрај епилогот во оваа рунда“. Но, таа стабилност не ја гарантираат само СДСМ и ДУИ.

Колумната на Сашо Орданоски во целост прочитајте ја тука

 

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close