Претрес во прилепско, пронајдени пушка, рамки за автоматска пушка, муниција…

Спречена кражба на музички инструменти во Берово - МИА

Денеска (27.05) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје и ОВР Прилеп, по претходно добиени оперативни сознанија и судска наредба извршија претрес во дом и помошни простории кај С.Т. (51) во с. Лажани, прилепско.

При претресот се пронајдени три рамки за автоматска пушка, една воздушна пушка, 90 куршуми кал.7.62 x 39, 25 маневарски куршуми, ловни патрони…С.Т. е приведен во ОВР Прилеп и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Back to top button
Close