Продолжуваат борбите во Украина

Руските сили не успеаја да ја преземат контролата врз втората по големина електрана во Украина во Вулехирск, североисточно од Доњецк, соопшти Генералштаб на украинската армија, додавајќи дека руските трупи се обиделе да напредуваат западно од градот Лисичанск, но биле одбиени.

Додека во руското гранатирање на јужниот град Никопољ на реката Дњепар загина најмалку едно лице. Врз Никопољ минатата недела беа истрелани повеќе од 250 ракети, при што се оштетени 11 објекти, уништени се гасоводната и водоводната мрежа, како и железничката пруга.

Украинските власти соопштија и дека армијата опколила повеќе од илјада руски војници во регионот Херсон во јужна Украина.

Back to top button
Close