Путин и се закани на Европа во однос на гасот: Последиците ќе бидат крајно болни

epa09885692 Russian President Vladimir Putin delivers a speech, as he visits the Vostochny cosmodrome outside the city of Tsiolkovsky, some 180 km north of Blagoveschensk, in the far eastern Amur region, Russia, 12 April 2022. EPA-EFE/EVGENY BIYATOV / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT

 Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Европа нема друга алтернатива освен да продолжи да ја користи руската енергија, предупредувајќи на „исклучително болни“ економски последици доколку континентот се обиде да го прекине снабдувањето со нафта и гас.

– Едноставно нема разумна замена за Европа, рече Путин во обраќањето од својата резиденција во близина на Москва.

– Едноставно нема резервни количини на глобалниот пазар, а испораките од други земји, пред сè од САД, кои би можеле да бидат испратени во Европа многукратно повеќе ќе ги чинат потрошувачите.

Лидерите на земјите од ЕУ се обидуваат да ја намалат зависноста од руската енергија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги критикуваше земјите како Германија кои се против целосна забрана на руската нафта и гас – велејќи дека имаат крв на рацете.

Сепак, Путин исто така призна дека има „проблеми со плаќањата на руските извозни енергенси“ бидејќи банките од „непријателските земји“ го одложуваат трансферот на средствата. – Како што многупати кажавме, тука најголем проблем е нарушувањето на извозната логистика, рече тој

Back to top button
Close