Рецепт: Салата со пилешки стек

Состојки
500 гр пилешки стек
2 млади кромидчиња
300 гр маринирани печурки
150 гр солени кикирики
1 лажичка кари
150 гр мајонез
300 гр кисела павлака
сол и мелен црн бибер

Превкусна е салатава,толку богата што може да замени и оброк.Ние дома многу ја сакаме и многу често ја правам баш на овој начин.Понекогаш место кикирики ставам запечени солени ореви или лешници.

Пилешкиот стек го вариме,и сварен го цедиме од водата и ситно го сецкаме.
Потоа ги додаваме сите останати состојки и убаво мешаме.
Ја ставаме салатата во фрижидер убаво да се олади.

На здравје!

Извор: Мои рецепти

Back to top button
Close