Русија нападна со 10 дронови, ние уништивме осум, тврди ГШ на вооружените сили на Украина

 Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили ја нападнале Украина со 10 беспилотни летала Шахед-136, од кои осум уништила украинската противвоздушна одбрана.

Во исто време, градската управа на Киев соопшти дека се уништени осум дронови кои биле лансирани во главниот град, пренесува Униан.

Како што се наведува, тоа е прв напад врз Киев по 25 дена.

Back to top button
Close