Саливан: САД се подготвени да ги преиспитаат санкциите против Русија доколку биде постигнат договор меѓу Москва и Киев

epa09546914 National Security Advisor Jake Sullivan speaks to the media about President Biden’s upcoming trip to Glasgow for the UN Climate Summit from the White House Press Briefing Room in Washington, DC, USA, 26 October 2021. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

САД се подготвени да ја разгледаат можноста за укинување на голем број антируски санкции доколку Москва и Киев постигнат договор. Ова го соопшти Џејк Саливан, помошник на претседателот на САД за национална безбедност, за време на конференција организирана од Економскиот клуб во Вашингтон.

Тој беше прашан дали санкциите против Русија ќе бидат укинати доколку руско-украинските преговори резултираат со договор.

– Ова не е однапред одредено прашање. Многу зависи од формата и опсегот на овој потенцијален дипломатски договор. А многу зависи од тоа што Украина ќе договори во консултација со нас и Европа. Ние немаме намера да ја прескокнеме Украина и да склучиме договор за укинување на голем број санкции наметнати на Русија. Но, ако некоја мерка за олеснување на санкциите биде вклучена во веродостојно дипломатско решение предводено од Украина, тоа ќе биде нешто за што со задоволство ќе разговараме, рече Саливан.

Back to top button
Close