Шолц: Германија ќе ја преживее зимата и без руски гас

epa10014078 German Chancellor Olaf Scholz looks on prior to the German federal government’s weeâ??kly cabinet meeting in Berlin, Germany, 15 June 2022. EPA-EFE/FILIP SINGER
Германија веројатно ќе ја преживее зимата без криза дури и ако запрат испораките на руски гас, изјави денеска канцеларот Олаф Шолц, додавајќи дека земјата би можела да ги искористи своите резерви на гас и да добие повеќе испорака од Норвешка или Холандија. .

– Владата рано презеде мерки на претпазливост против таква криза со полнење на складишта за гас и изградба на терминали за течен природен гас, рече Шолц на соброт во градското собрание на Есен.

– Дури и ако стане тесно, веројатно ќе ја преживееме зимата, рече Шолц, повторувајќи ја својата поддршка за изградба на гасовод од Шпанија преку Франција до остатокот од Европа

Back to top button
Close